سردار شهید حاج حسن تاجوک سال ۱۳۴۰ در شهر ملایر به دنیا آمد. کودکی اش در محیطی آکنده از معنویت سپرس شد. در سال ۱۳۴۶ برای تحصیل قدم به دبستان گذاشت و از همان ابتدا علاقه ای وافر به سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) در دل داشت و در جلسات عزاداری مولایش با شور و شوق شرکت می کرد
در سال ۵۴ وارد دبیرستان شد و این هنگامی بود که ذهن فعال او اوضاع سیاسی و اجتماعی جامعه را به خوبی درک می کرد. در جریانات انقلاب فعالانه شرکت داشت به نحوی که چندین بار به دست عوامل ساواک مورد ضرب و شتم قرار گرفت.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با آغاز کینه توزی های ضد انقلاب و دشمنان نظام، در آتشی که مزدوران ضد انقلاب در کردستان به پا کرده بودند جانانه حضور یافت و تا اوایل شروع جنگ تحمیلی در آنجا مشغول مبارزه بود.
با زبانه کشیدن شعله های جنگ به جبهه نبرد علیه کفار بعثی شتافت و اینگونه صفحه ای دیگر از دفتر مبارزات خود را ورق زد. در فروردین ماه سال ۶۰ برای ازدواج به ملایر بازگشت اما بلافاصله به جبهه برگشت و ماه ها در آنجا ماند.
سال ۶۱ حاج حسن به اتفاق تعدادی از فرماندهان جهت شناسایی منطقه ای جدید در سومار رفته بودند که با برخورد به کمین دشمن و درگیری، محمدآل پورحجازی و حسین جعفری به شهادت می رسند، حاج رضا مستجیری به اسارت در می آید و حاج حسن تاجوک به شدت مجروح می شود که عراقی ها به خیال آنکه او شهید شده رهایش می کنند. حسن بعد از دو روز توسط نیروهای خودی به عقب منتقل میشود.
سردار رشید حاج حسن تاجوک در حالی که جراحات بسیاری را در بدن داشت، زخم ماندن در این قفس تاب از کفش برده بود تا اینکه سرانجام پس از سال های متمادی حضور در جبهه ها و ایثار و فداکاری های بی شمار، اول تیرماه ۶۷ نماز عشق را در محراب خون سلام گفت و به دیار معبود شتافت.